Serwis Internetowy Miasta Pińczów

JUBILEUSZ TEATRU CIUT FRAPUJĄCEGO

3 komentarze

Ważne spotkanie w Pińczowie. Przedstawiono koncepcję budowy zbiornika retencyjnego

17 lipca 2021 | pinczow.com.pl, pinczow.com.pl | Wyświetleń: 2 738

W piątek, 16 lipca w Pińczowie po raz pierwszy samorząd gminy Pińczów i powiatu pińczowskiego zaprezentował koncepcję budowy zbiornika retencyjnego, który miałby powstać przy rzece Nidzie. Omówiono zalety tej inwestycji, warianty budowy, koszt, a przede wszystkim plan działań mających na celu doprowadzenie przedsięwzięcia do realizacji.

Przedstawiciele władzy wyrazili pełne wsparcie działań w zakresie budowy zbiornika

Podczas piątkowego spotkania wszystkich gości powitał burmistrz miasta i gminy Pińczów Włodzimierz Badurak oraz podziękował za dotychczasowe wsparcie zarządowi PGW Wody Polskie, ministrowi Michałowi Cieślakowi oraz wojewodzie świętokrzyskiemu Zbigniewowi Koniuszowi. Pan Burmistrz przedstawił także plany związane z budową zbiornika i podkreślił iż opracowana koncepcja wykazała, że nie istnieją przeszkody hydrologiczne co do budowy zbiornika oraz że w przypadku jego budowy zostaną zachowane minimalne przepływy rzeki. 

Natomiast minister Michał Cieślak poruszył kwestię gospodarowania zasobami wodnymi oraz podkreślił jak ważną inwestycją jest budowa zbiornika retencyjnego – przede wszystkim ze względu na przeciwdziałanie suszy. Podczas spotkania pełne wsparcie działań samorządu gminy Pińczów oraz Powiatu Pińczowskiego w zakresie budowy zbiornika wyrazili wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz Wojciech Skowyrski, dyrektor Departamentu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w krajowym zarządzie PGW Wody Polskie.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreślił, że zbiornik jest niezwykle ważny pod kątem bezpieczeństwa mieszkańców. Przypomniał, że Nida jest osią spajającą nie tylko gminę Pińczów,  ale także inne gminy. Może stać się nie tylko wizytówką województwa świętokrzyskiego, ale także Polski. Dlatego jak dodał, program budowy zbiornika musi być dokładnie rozpisany na konkretne lata.

Dyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji PGW Wody Polskie Wojciech Skowyrski podkreślił, że Wody Polskie przygotowują plany przeciwdziałania skutkom suszy i plan zarządzania ryzykiem powodziowym. W obu przypadkach ten zbiornik świetnie się wpisuje w tę planistykę, a dokładnie w program Stop Suszy. – Deklarujemy pełne wsparcie tej inicjatywy. Będziemy wspierać merytorycznie i pod względem możliwości przyspieszenia procedur, a jednocześnie będziemy starali się tak pogodzić planowane  inwestycje, by ze sobą współdziałały ? dodał.

W spotkaniu uczestniczyli także: radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Maciej Gawin, wicestarosta powiatu pińczowskiego Ryszard Barna, radni Rady Powiatu Pińczowskiego wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Pińczowskiego Ireneuszem Gołuszką, radni Rady Miejskiej w Pińczowie z przewodniczącym Zdzisławem Woźniakiem, pracownicy Urzędu Miejskiego w Pińćzowie i Starostwa Powiatowego oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Koszt budowy zalewu to milionowa inwestycja. Jakie są zalety?

Wszyscy obecni wysłuchali prezentacji wiceburmistrz Pińczowa, Beaty Kity, która zaprezentowała koncepcję budowy zbiornika retencyjnego opracowaną przez firmę WTU Sp. z.o.o. W ramach wykonanej dokumentacji opracowana została wielowariantowa koncepcja budowy ?Zbiornika retencyjnego Pińczów? na obszarze planowanego do wykonania polderu Michałów. Proponowana lokalizacja zbiornika to prawy brzeg rzeki Nidy, po zachodniej stronie od nasypu drogi wojewódzkiej nr 766, pomiędzy Pińczowem a Skrzypiowem.  Pani Beata Kita podała także wstępnie oszacowane koszty budowy zbiornika, które wahają się w granicach od 150 do 250 milionów złotych. Zbiornik, który miałby powstać w Pińczowie miałby powierzchnię około 70 hektarów, w którym mieściłoby się około 1,5 miliona metrów sześciennych wody!

Wykonanie zbiornika retencyjnego ?Pińczów? przyczyni się do zwiększenia zasobów dyspozycyjnych zarówno wód powierzchniowych jak i podziemnych możliwych do wykorzystania w przypadku wystąpienia suszy. Inwestycja wpłynie jednak przede wszystkim na zmniejszenie ryzyka wystąpienia zjawiska przesuszania się gleb terenów przyległych oraz jako obiekt retencyjny niewątpliwie spowoduje wzrost bioróżnorodności na obszarze wokół zbiornika jak i w samym zbiorniku. Ponadto między innymi poprzez parowanie z tafli wody wpłynie na zwiększenie wilgotności powietrza zwłaszcza w okresie wysokich temperatur.
 
Ponadto budowa zbiornika miałaby pozytywny wpływ na rozwój turystyki, sportów wodnych, poprawę walorów krajobrazowych.
 
Piątkowe spotkanie zakończyło się dyskusją oraz propozycją utworzenia specjalnego zespołu, który zajmowałby się inwestycją polegającą na budowie zbiornika retencyjnego w Pińczowie.
O postępach prac będziemy informować Państwa na bieżąco.
 
Fot. Radio Kielce, TV Pińczów Twoje Miasto

Wizualizacja zbiornika retencyjnego w Pińczowie. Wariant I

warian 1

Wizualizacja zbiornika retencyjnego w Pińczowie. Wariant II

wariant 2

Wizualizacja zbiornika retencyjnego w Pińczowie. Wariant II

wariant 3

 
Burmistrz Włodzimierz Badurak 
 
Wojewoda Zbigniew Koniusz
 
Wojciech Skowyrski, dyrektor Departamentu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w krajowym zarządzie PGW Wody Polskie. 
 
Minister  Michał Cieślak

25 odpowiedzi na “Ważne spotkanie w Pińczowie. Przedstawiono koncepcję budowy zbiornika retencyjnego”

 1. Plugawy pisze:

  No to chyba ten 3 wariant najlepszy bo największy i najtańszy. Choć przyznam, że myślałem że to będzie połączone jakoś z Zalewem i wtedy faktycznie było by to bardzo duże i można by sensownie na jakiś kajakach, czy skuterach sobie pływać. Bo tak to są dwa zbiorniki wodne niepołączone obok siebie.. dziwne.. no ale nic. miejmy nadzieje że uda się to zrobić w mniej niż 30 lat – trzymam kciuka!

 2. informacja pisze:

  Radny Tomasz Jaklewicz, w czasie spotkania, zadał pytanie dlaczego w specyfikacji tego zadania gmina pominęła budowę infrastruktury, przede wszystkim rekracyjno – turystycznej wokół zbiornika, który według projektu kosztującego ponad 150 tys. zł. będzie służył wyłącznie retencji. Podał przykłady wielu innych samorządów, w tym z kieleckiego jak np. Skarżysko Kamienna, gdzie projekt zbiornika był opracowywany także pod kątem niezbędnej infrastruktury inwestycyjnej, turystycznej. Zadał także kolejne pytanie dlaczego władze samorządowe wiedząc od przynajmniej od roku o bardzo intensywnych działaniach podjętych przez wojewodę Zbigniewa Koniusza by zbiornik powstał, nie przygotowały w najmniejszym stopniu zmian w planie zagospodarowania przestrzennego gminy, nie przygotowały sie do wykupu ziemi pod zbiornik od wspólnot gruntowych i prywatnych właścicieli, nie zabezpieczyły minimalnych funduszy na ten cel itd, mimo składanych przez niego w tej sprawie interpelacji. Nie uzyskał kompetentnej odpowiedzi od Pani Kitowej na żadne z pytań.Radny Jaklewicz zdziwił się, że pomimo jego złożonego do burmistrza wniosku by zawiadomić o spotkaniu w sprawie „morza pińczowskiego” w dniu 16 VII 2021 r. wszystkich mieszkańców gminy, tego nie uczyniono, a nawet nie uzyskał w ustawowym terminie odpowiedzi na tenże wniosek.
  Radny wyraził obawę, czy władze Pińczowa będą zdolne wykonać to zadanie, podając przykład zamiarów władz Pińczowa budowy ronda przy targowicy miejskiej, które skończyły się ostatecznie na zamiarach instalacji świateł drogowych i dlatego podkreślił zasadność wniosku by powołano wspólną komisję radnych gminy Pińczów i powiatu pińczowskiego pilotujących to zadanie.

 3. Wieloryb pisze:

  Jak ktoś nie ma miedzi to na ….. siedzi.
  Właściwie to ten zbiornik już jest. Zawsze się napełnia po większych deszczach.

 4. Plugawy pisze:

  No jak władze miasta maja to w nosie, I ma to być zrobione od d*py strony to ja dziękuję.. albo robimy porządnie i z zaangażowaniem albo szkoda czasu i kasy.. ktoś z zewnątrz to musi nadzorować bo będzie wielkie nic

 5. Piotruś Pan pisze:

  Pisiory miały pretensje do Tuska, że będąc Przewodniczącym Rady Europejskiej nic nie zrobił dla Polski. Pan Koniusz jest wojewodą już dwa lata, za następne dwa o ile nie będzie wcześniejszych wyborów) skończy się kadencja. I co zrobił przez ten czas dla Pińczowa? Wszystkie inwestycje wojewódzkie omijają nasz region. Inne się rozwijają, my stajemy w miejscu, wręcz się cofamy. Miało być rondo na newralgicznym skrzyżowaniu w mieście. Nie ma pieniędzy, będą światła. Nawet kiedy nie będzie ruchu, kierowcy będą czekać na zielone. Droga do Skrzypiowa (droga wojewódzka) jest obrazem siły przebicia Pana wojewody. Wszyscy wiedzą, że województwem rządzi Pan Lipiec, tak jak krajem rządzi Pan Prezes. Do Pińczowa co jakiś czas, promując się, przyjeżdża Pan Cieślak i wspólnie z Panem Koniuszem roztaczają świetlane plany na daleką przyszłość – uzdrowisko, morze pińczowskie, ścieżki rowerowe a teraz zbiornik. Ważne jest to, co tu i teraz…

 6. nikt pisze:

  Smutne to… nienawidzę pisiorów, ale radny PIS Jaklewicz ma dużo, a może bardzo dużo racji…

 7. Breaking Bad pisze:

  Uzdrowisko, rewitalizacja wzgórza zamkowego, teraz morze pińczowskie. W snuciu fantasmagorii nasze władze gminne jak i powiatowe osiągnęły mistrzostwo.
  A tymczasem nie ma kto posprzątać miasta. Zobaczcie jak wygląda trakt pieszo-rowerowy łączący ul. Żwirki-Wigóry z ul. Przemysłową.
  Totalny upadek…

 8. M.M.M. pisze:

  Skąd ta informacja, że to wojewoda jako pierwszy podjął jakieś intensywne działania dot.budowy zbiornika retencyjnego? Ponadto, na spotkaniu było powiedziane ,że zbiornik ma pełnić również funkcję rekreacyjną. Pan Jaklewicz uzyskał odpowiedź na swoje pytania i zarzuty, ale zazwyczaj nigdy nie przyjmuje żadnych wyjaśnień do wiadomości i zawsze się trzyma swoich tez bez względu czy mają sens czy nie. Niektóre osoby obecne na spotkani( te z zewnątrz)kręciły głowami podczas wypowiedzi Pana J.

 9. Trzymajmy się tematu pisze:

  W koncepcji wyż. wzmn. zbiornika oczywiście nie ma opracowania infrastruktury jak tereny rekreacyjne, ścieżki wszelkiego przeznaczenia, plaże itd. Obrazowo: gmina w specyfikacji zażyczyła sobie wokół zbiornika dziką przyrodę; szuwary i pokrzywy. Pan Jaklewicz pytał, dlaczego w specyfikacji zamówienia władze Pińczowa nie wzięły przykładu z innych gmin, vide Skarżysko Kamienna, gdzie w opracowaniach automatycznie jest uwzględniona infrastruktura dla mieszkańców, turystów itd. Pani burmistrz Kitowa nie potrafiła wyjaśnić odwrotnego podejścia do tej sprawy władz samorządowych Pińczowa.

 10. dd pisze:

  Pani Kitowa
  czyżby była na odpowiednim stanowisku?
  Raczej nie

 11. lokalny patriota pisze:

  Budowa zbiornika wodnego i uzdrowiska w Pińczowie to temat dyżurny. W praktyce to młócenie słomy.

 12. Gość pisze:

  Drogie chyba to morze. Ziemię można sprzedać, ludzie się proszą. Kupić używany spychacz, wędkę, 2 wywrotki i heja. Potem sprzedać. Ludzie w ten sposób kopią sobie tanio stawy.

 13. Pisklak pisze:

  Lepiej ocean od razu pyknąć..

 14. oni pisze:

  Jak ten zbiornik wybudują to Pińczów zmieni nazwę na Komarowo.

 15. Marek pisze:

  Leśne dziadki niczego nie wybudują..

 16. Morgan Friman pisze:

  Przecież to jedynie koncepcja. Żadne decyzje nie zapadły. Takie zwykłe pitolenie żeby pokazać że coś tam się robi.

 17. marek pisze:

  @Morgan Friman – już trochę więcej niż koncepcja, to są projekty przygotowane przez krakowską firmę, z wycenami, badaniami, symulacjami itp.

 18. andrzej pisze:

  Od siebie dodam jeszcze jedną rzecz, luźno związaną z tematem. Dworzec Autobusowy. Jest w pobliżu – więc naturalne byłoby zbudowanie jakiegoś traktu bezpośrednio łączącego.

  Ale odnośnie Dworca.. czasy się zmieniły. PKS-y zostały zastąpione głównie przez prywatnych przewoźników. Dworzec Autobusowy bez przewoźników to tylko budynek. Nie wystarczy go zbudować. Należy – oprócz godnego miasta budynku i otoczenia – zadbać o umowy z przewoźnikami krajowymi np. FlixBus itp. i utworzyć stałe połączenia, np. kursy do Warszawy, nad morze jak jeszcze kilkanaście lat temu, Zakopane i inne górskie miejscowości itp. To oczywiście nie będą kursy specjalnie z Pińczowa – tylko pewnie przejezdne – jako cześć większej trasy – ale musi być wybór.

  Dodatkowo – mowi się że PIS ma przywracać połaczenia autobusowe w miejscych miejscowościach czy coś takiego, no to trzeba to wykorzystać – no to panowie Lipiec i Koniusz do dzieła..

 19. karol pisze:

  fontanny w parku nie potrafią naprawić a o morzu marzą.

 20. Marek pisze:

  Fontanna nie działa? No patrz pan a w 1608 działała xD trza prezydenta Buska-Zdroju poprosić zeby przyjął Bińczów jako swoją dzielnice chociaż to może miasto przestanie wymierać i coś zaczną inwestować.. 😉

 21. racjonalny pisze:

  Ronda na Republiki – Legionistów nie potrafią zbudować, a tu za morze się biorą…k…gdzie my na tym Ponidziu żyjemy… !? A swoja drogą dziś się dowiedziałem jak starosta pińczowski realizuje politykę kadrową w „powiecie”…dziwne że nikt nie widzi podobnego NEPOTYZMU jak w pisie…

 22. buras pisze:

  Jeszcze wyjdzie cos złego z tego lansowania Baduraka z Cieślakiem – zobaczycie

 23. leśny mieszkaniec pisze:

  JAKIE MORZE? JAKI ZBIORNIK??!! A NA CO?? A PO CO??!! ZALESIĆ WSZYSTKO TAK JAK NA SIŁE GMINA ROBI Z PRYWATNYMI DZIAŁKAMI – sprawy lądują w sądzie a gmina już zna wcześniej jaki jest wyrok !! I O TYM SIE NIE MÓWI GŁOŚNO!! SADZIĆ LASY I ZALESIĆ CAŁĄ TĄ WIEŚ BO NIC INNEGO TU SIE NIE NADAJE

 24. Gość pisze:

  Nie bardzo rozumiem po co to morze. Mógłby ktoś wyjaśnić sens tej inwestycji i kto miałby za to zapłacić oraz czy lub kiedy się zwróci?

 25. Jery123 pisze:

  Po pierwsze:od kiedy p. Kitowa jest kompetentną osobą.
  Po drugie:powinno być połączenie zalewu z rzeką i tzw. Morzem Pinczowskim
  Po trzecie: rozkopać wał przeciw powodziowy pod Kopernią a natura resztę sama zrobi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com