Serwis Internetowy Miasta Pińczów

IDĘ DO KINA – PROFESJONALNE KINO OBJAZDOWE OUTDOOR CINEMA 13 października 2021 w PSCK

20 komentarzy

XXV Pińczowskie Spotkania Historyczne

5 października 2021 | Biblioteka, Biblioteka | Wyświetleń: 614

W poniedziałek, 4 października, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Pińczowie odbyły się jubileuszowe, XXV Pińczowskie Spotkania Historyczne. Data ta jest szczególnie ważna dla Biblioteki, gdyż 4 października 1983 r. otwarto obecny budynek pińczowskiej książnicy przy ul. Nowy Świat 3.

Temat tegorocznych Spotkań brzmiał „Klasycystyczny kościół w Krzyżanowicach – historia i architektura”. Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc wystąpił z wykładem „Starożytna parafia, nowoczesny proboszcz. Krzyżanowicka fundacja Hugona Kołłątaja”. W niezwykle ciekawy sposób przedstawił zebranym gościom historię powstania kościoła pw. św. Tekli w Krzyżanowicach oraz jego fundatora i proboszcza Hugona Kołłątaja. Z kolei dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, dr Justyna Dziadek, odczytała artykuł pińczowskiego historyka Andrzeja Dziubińskiego, zatytułowany „O związkach Hugona Kołłątaja z Ponidziem”. Nieżyjący już niestety pan Dziubiński był pomysłodawcą niejednego tematu Spotkań Historycznych na przestrzeni 25 lat ich istnienia. 

Wśród zaproszonych gości XXV Pińczowskich Spotkań Historycznych byli: Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, Przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Woźniak, zastępca Przewodniczącego Krzysztof Wąsik, Skarbnik Gminy Mirosława Wiśniewska, Sekretarz Gminy Marcin Kozłowski, radna Marta Łaskawiec, były wieloletni zastępca burmistrza Marek Zatorski, kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach, Filia w Pińczowie, Robert Karpiński, profesor Bożena Matyjas z UJK w Kielcach, proboszcz kościoła w Krzyżanowicach ks. Stanisław Swoboda, były proboszcz kościoła w Krzyżanowicach, ks. Józef Staszkiewicz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Pińczowie, Anna Golik oraz nauczyciele i uczniowie tej szkoły, mieszkańcy wsi Krzyżanowice Dolne i Średnie oraz z Gacek, Stowarzyszenie Ludowe „Chata Bogucka”, Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Pińczowa, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Pińczowa oraz czytelnicy Biblioteki.

9 odpowiedzi na “XXV Pińczowskie Spotkania Historyczne”

 1. Mieszkaniec pisze:

  Świetna sprawa, szkoda tylko że w godzinach pracy (11:00)
  Panowie Radni Miejscy i Powiatowi byli uczestnikami w ramach obowiązków służbowych ( Wodociągi i DPS).

 2. Morgan Friman pisze:

  Godzina nie trafiona. Szkoda

 3. jacek pisze:

  nie można było tego nagrać i wrzucić na internet?

 4. Martwy komar pisze:

  Kiedy wreszcie ktoś naprawi mulde nad Zalewem?

 5. pinczowianin pisze:

  kiedy w końcu w Pinczowie zacznie funkcjonować stałe kino ? apteka która ma dyżur w nocy ? co za władza ! wstyd, dziadostwo !!!

 6. MULDA pisze:

  Zstawcie mnie w spokoju dobra…! mam akceptację władz!

 7. Niekulturalny pisze:

  No i znów przegląd fotek z ważnego dla mieszkańców miasta wydarzenia i znów wielki nieobecny. Pani od kultury nie znalazła czasu czy to nie ten poziom kultury? Jak można być takim ignorantem i to na stanowisku dyrektora domu kultury? No chyba, że się wie co to za osoba i się po prostu nie zaprasza już na takie wydarzenia. Kultura górą.

 8. max pisze:

  Czy ktoś może podać współrzędne muldy? Byłem tam już dwa razy i nie znalazłem. Czy chodzi o krzywy chodnik tam gdzie wędkarze stoją zazwyczaj?

 9. Wieloryb pisze:

  Nie da się jej nie zauważyć. Idź od dworca cały czas po prawej stronie chodnika. Wpadniesz na nią na 100%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com