Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Podróż przez świat z niezwykłymi fotografiami autorstwa Sebastiana Napory

0 komentarzy

Noc Biobliotek 2021 w Pińczowie

15 października 2021 | Biblioteka Miejska i Gminna, Biblioteka Miejska i Gminna | Wyświetleń: 372

Noc Biobliotek 2021 w Pińczowie pod hasłem „Czytanie wzmacnia” .

W sobotę, 9 października, odbyła się VII Noc Bibliotek, w tym roku pod hasłem: Czytanie wzmacnia. Jest to wielkie święto bibliotek i czytania. Ta ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna bierze udział w Nocy Bibliotek od samego początku, więc także w tym roku nie mogło nas zabraknąć wśród 1300 bibliotek zaangażowanych w akcję.

Zaczęliśmy punktualnie o godz. 14:00 spektaklem dla dzieci „C jak CYRK” w wykonaniu Teatru Chrząszcz w Trzcinie z Rabki. Maluchy, które przyszły do Biblioteki razem z rodzicami, zobaczyły zabawne przedstawienie, łączące w sobie naukę alfabetu oraz ćwiczenia aparatu mowy. W zwariowanym namiocie jedynego w swoim rodzaju cyrku alfabetycznego wystąpili ludzie i zwierzęta stworzone na oczach widzów z wielkich liter. Było dużo zabawnych sytuacji, nie zabrakło też chwil grozy i mrożących krew w żyłach popisów akrobatycznych. Przedstawieniu towarzyszyła żywa muzyka. Dzieci aktywnie włączały się w popisy aktorów, będąc częścią spektaklu. Występ Teatru bardzo się podobał, tak małym, jak i dużym, o czym świadczyły gromkie brawa na koniec i kolejka po zdjęcie z aktorami.

 
Kolejnym punktem sobotniej Nocy Bibliotek było spotkanie z Pińczowskim Klubem Gier Planszowych i Karcianych „Pięć aSÓW”. Założyciel Klubu, pan Marcin Biały, przygotował dla czytelników stanowiska z grami, które bardzo szybko znalazły chętnych do zagrania m.in. w Smoczą Dolinę, Trzy Małe Świnki, Gorącego ziemniaka, czy Eurobuisness. Do grania włączyli się rodzice z dziećmi, było bardzo wesoło, miło i rodzinnie. Okazją do spotkania z Klubem „Pięć aSÓW” był przypadający 10 października Dzień Gier Planszowych. Gry planszowe to wspaniała rozrywka dla każdego. Zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą dla siebie jakąś ciekawą grę, a najczęściej można grać wspólnie, co jest chyba najlepsze w planszówkach. Zainteresowanych tą formą rozrywki zachęcamy do wstąpienia w szeregi Klubu „Pięć aSÓW”, który spotyka się w piątkowe popołudnia w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. 
 
Noc Bibliotek 2021 zakończyliśmy spotkaniem z Sebastianem R. Bielakiem, który wystąpił z multimedialnym slajdowiskiem „The Last Frontier. Wyprawa życia na Alaskę”. Pan Sebastian jest podróżnikiem, doktorem nauk technicznych, fotografem, wykładowcą, autorem książek, wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Był gościem naszej Biblioteki w 2019 roku, kiedy to opowiedział naszym czytelnikom o greckiej wyspie Thassos. W czasie sobotniego spotkania „zabrał” pińczowskich czytelników na Alaskę, na której spędził trzy letnie miesiące. W tym czasie zwiedził południe tego stanu (Półwysep Kenai) i kontynentalny Interior, obejmujący swym zasięgiem Wyżynę Środkowego Jukonu. Pobyt pana Sebastiana na Alasce wiązał się ze stażem naukowym w trzech Narodowych Ostojach Przyrody (Kenai, Koyukuk i Nowitna), w których jako wolontariusz zdobywał praktyczne doświadczenie i wiedzę na temat funkcjonowania systemu ochrony przyrody w tej części Ameryki Północnej. Czytelnicy zobaczyli piękne zdjęcia przyrody Alaski, ogromne przestrzenie jezior i rzek, tamtejszą florę, która o dziwo, bardzo przypomina tę polską. Gość biblioteki opowiadał również o dzikich, niebezpiecznych zwierzętach, zamieszkujących Alaskę, przede wszystkim o niedźwiedziach. Zobaczyliśmy także zdjęcia alaskańskich miast i miasteczek oraz ich mieszkańców. To była naprawdę pasjonująca opowieść o jakże odległych obszarach.
 
 

Jedna odpowiedź do “Noc Biobliotek 2021 w Pińczowie”

  1. Pytajnik Kulturalny pisze:

    Jak można opublikować artykuł nie czytając go ponownie i nie sprawdzając literówek itp.?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com