Serwis Internetowy Miasta Pińczów

„Goła baba” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej

0 komentarzy

Remont budynku Domu Ariańskiego w Pińczowie

7 października 2021 | UM, UM | Wyświetleń: 1 630

Remont budynku Domu Ariańskiego w Pińczowie. Trwają prace jeszcze przy elewacji zewnętrznej.

Gmina Pińczów zrealizowała projekt pn. „Refundacja Remont budynku Domu Ariańskiego w Pińczowie przy ulicy Batalionów Chłopskich powstałego na przełomie wieku XVI i XVII”. W ramach dotacji zostały wykonane prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane wewnątrz budynku. W ramach realizacji zadania wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa, wymienione warstwy podłogowe, wykonane nowe ogrzewanie, wszystkie instalacje oraz prace zachowawcze przy elewacji.

Obecnie trwają jeszcze prace konserwatorskie przy elewacji frontowej Domu Ariańskiego.

 Projekt otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Ochrona Zabytków 2020. Całkowity koszt realizacji zadania wyniósł 1 052 071,11 złotych, w tym kwota dotacji to 439 999,99 złotych.

W Domu Ariańskim mają być prowadzone szkolenia, organizowane wystawy, a także wykłady o tematyce historyczno ? kulturalnej. W tym miejscu zorganizowany ma również zostać punkt informacji turystycznej, gdzie odwiedzający Pińczów goście będą mogli zapoznać się z ofertą atrakcji i zabytków.

O historii Domu Ariańskiego w Pińczowie można przeczytać na stronie naszego Muzeum Regionalnego: „Na ulicy Batalionów Chłopskich, w południowej pierzei dawnego rynku mirowskiego, stoi renesansowy budynek z przełomu XVI i XVII wieku. Jest nazwany drukarnią ariańską. Przeznaczenie budynku jak dotąd nie jest dokładnie znane. Przypuszcza się, że mieszkał tam Daniel z Łęczycy- drukarz kalwiński. Ponadto wysunięto teorię jakoby dom na Mirowie był niegdyś łaźnią lub budynkiem zamieszkanym przez wójta mirowskiego.

Jest to jedyna zachowana do dziś w Pińczowie renesansowa kamienica mieszczańska. Zbudowana przez kamieniarzy włoskich z wapienia pińczowskiego, ścianą frontową przypomina florencki pałac Strozzich, ze względu na tzw. rustykę (ułożone na przemian ciosy kwadratowe i prostokątne).

Nad łukiem portalu bramy widnieje łacińska sentencja: Benedic Domine domum istam et omnes habitantes in ea, co tłumaczymy: Błogosław Panie temu domowi i wszystkim jego mieszkańcom. Podobnie nad oknami czytamy w języku łacińskim: Si tibi honesta placet facies virtutis adesto (Jeśli jesteś uczciwy, proszę czyń tu rzeczy cnotliwe); Sin monstrum est dextram fugerre Herculeam (Bowiem potwór został pokonany prawicą Herkulesa); Cerbere quid latras fert Eneas pius ofam (A Cerber uśpiony przez Eneasza dobrym kąskiem).”

 
 
więcej zdjęć na stronie FB

6 odpowiedzi na “Remont budynku Domu Ariańskiego w Pińczowie”

 1. op pisze:

  Panele w pomieszczeniach?? Przecież to zabytek, lita deska lub kamień tutaj pasuje a nie to co jest położone

 2. Wieloryb pisze:

  Może by się udało uszczknąć z tego projektu ze 2 tysiaki na naprawę muldy i drzwi.

 3. stokrotek pisze:

  Podobno zawiązał się „KOM”. czyli Komitet Ochrony Muldy, która jest „żywą” legendą miasta i nowym symbolem Ponidzia. Dywan w drzwiach jest jeszcze za mało kultowy ale znawcy tematu twierdzą że to ponidziańska odmiana latającego dywanu, wersja niskopienna pionowa.

 4. Morgan Friman pisze:

  Mulde trzeba usunąć.podzielam zdanie Wieloryba.wstyd dla miasta

 5. Piotr pisze:

  Hm.. na czym to polega że na Dom Arianski udało się zebrać ponad 1 mln zł. A na remont św. Anny znacznie mniej? Lepsze to niż nic, nie mamy znowu tyłu tych zabytków raptem pare.. jeśli chodzi o św Anne to szkoda mi tylko ze nie zdecydowano się na powrót do okrągłych okien albo choć odmurowania frontowego okna

 6. andrzej pisze:

  Echo Dnia podaje: „Pińczów zajmuje dopiero 241 miejsce na 267 miast – stolic powiatów. Gmina Pińczów w ostatnich trzech latach na inwestycje wydawała 453,88 złotych w przeliczeniu na mieszkańca i jest trzecia od końca w województwie jeśli chodzi o miasta stolice powiatów.”

Dodaj komentarz


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com