Serwis Internetowy Miasta Pińczów

„Goła baba” w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej

0 komentarzy

Uroczyste otwarcie Domu Ariańskiego oraz wernisaż wystawy „Teatr jak uczta” 

7 listopada 2021 | ACh, pinczow.com.pl/ fot. pinczow.com | Wyświetleń: 2 004

Dom Ariański, jeden z zabytków Pińczowa i jedna z perełek naszego województwa został uroczyście otwarty po ponad rocznym remoncie. W sobotę, 6 listopada w wydarzeniu uczestniczyło wielu znamienitych gości. Otwarciu Domu towarzyszył wernisaż wystawy ?Teatr jak uczta? prezentującej zdjęcia Edwarda Kusztala, znanego kieleckiego aktora teatralnego praz bibeloty teatralne pochodzące z XVIII, XIX i XX wieku.

Uroczyste otwarcie Domu Ariańskiego podzielone było na dwie części: oficjalną oraz artystyczną. Część oficjalną rozpoczął Włodzimierz Badurak, burmistrz miasta i gminy Pińczów, który przywitał wyjątkowych gości. 
 
Podczas wydarzenia pojawili się: Andrzej Barański, reżyser pochodzący z Pińczowa, Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, Teresa Bochwic z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, Janusz Knap, prezes Polskiego Radia Kielce, Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca, a także przedstawiciele władzy samorządowej i powiatowej oraz mieszkańcy Pińczowa.
 
Burmistrz Pińczowa podziękował wszystkim za przybycie i podkreślał: – Budynek postawiony na przełomie XVI i XVII wieku będzie od dziś służył celom publicznym, to oddział Muzeum Regionalnego w Pińczowie. W dobudowanej części będzie mieścić się sala pracy twórczej dla naszych mieszkańców. Inwestycja kosztowała 1,2 miliona złotych, wykonawcą była firma Anbud z Bilczy. Elewację wykonał konserwator Paweł Sobczyński. Nie byłoby tego wspaniałego otwarcia, gdyby nie współpraca z fundacją Edwarda Kusztala, która zorganizowała niezwykłą wystawę „Teatr jak uczta” oraz gdyby nie wsparcie, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dodał.
 
Następnie nasi znamienici goście zabrali głos, podkreślając jak ważne jest ponowne otwarcie i udostępnienie tak wyjątkowego zabytku jak Dom Ariański.
 
– Dziś symbolicznie przywracamy do życia jedną z perełek Świętokrzyskiego. XVI-XVII wiek to czas, kiedy Pińczów był centrum życia ruchu protestanckiego pierwszej Rzeczypospolitej. To był czas, kiedy Rzeczpospolita stała tolerancją. Jest to miejsce, które pokazuje naszą chlubną historię. Łączymy to z dniem dzisiejszym, czego wyrazem jest ta wystawa. Pana Edwarda Kusztala miałem okazję poznać osobiście – powiedział Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych.
 
– Przepięknie odrestaurowany budynek pokazuje, kim byliśmy, jakich świetnych twórców mieliśmy i jakich mamy obecnie, bo wernisaż tej wystawy pokazuje historię teatru w XX i XXI wieku – mówił Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, który podarował burmistrzowi Włodzimierzowi Badurakowi pamiątkowy grawerton z okazji otwarcia Domu Ariańskiego i pogratulował mądrze wydanych środków na ten cel.
 
O wystawie „Teatr jak uczta” oraz o związkach Edwarda Kusztala opowiedziała jego córka Magdalena Kusztal:
– Cieszę się, że podczas otwarcia tego budynku mogę pokazać wystawę zdjęć przedstawiających pracę mojego taty Edwarda Kusztala oraz bibeloty teatralne, które zbierałam przez lata. Cieszę się także, że jest tu przyjaciel mojego taty Andrzej Barański, reżyser – mówiła Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, szefowa Fundacji imienia Edwarda Kusztala.
 
Głos zabrał także reżyser Andrzej Barański: – Wielokrotnie pracowaliśmy wspólnie, współtworzyliśmy z Edwardem Kusztalem. Były to bardzo szczęśliwe chwile. Nie tylko robiliśmy to, co było w scenariuszu. Pan Edward był wychowankiem domu dziecka, okazało się później, że mieliśmy wspólnych znajomych. Fundamentem naszej przyjaźni było miejsce naszego urodzenia. Wymienialiśmy się anegdotami dotyczącymi Kielc i Pińczowa – wspominał pińczowianin Andrzej Barański, znany reżyser, nagrodzony między innymi Platynowymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
 
Na koniec części oficjalnej ksiądz Jan Staworzyński, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty odmówił modlitwę i poświęcił budynek. 
 
Wernisaż wystawy „Teatr jak uczta”
Część artystyczna wydarzenia oparta była na wernisażu „Teatr jak uczta” przygotowanej przez Fundację imienia Edwarda Kusztala. Prezentowała fotografie tego znanego aktora. Były to zdjęcia ze spektaklu „Rewizor”, jednego z jego ulubionych, w którym na przestrzeni lat obsadzał niemal wszystkie role. Inne fotografie pochodziły ze spektaklów „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Pana Tadeusz”, gdzie Edward Kusztal grał Gerwazego, „Czarna komedia”, „Wierna rzeka”, „Miłość na Krymie”. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów rodzinny Kusztal, kolekcjonerów prywatnych oraz Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego w Warszawie. 
 
Zaprezentowanych zostało także szereg strojów, akcesoriów i przyborników służących aktorom teatralnym od XVIII do XX wieku. Można było podziwiać piękne przyborniki z pierwszej połowy XIX wieku, stare igielniki, kosmetyki dla aktorów, przeróżne akcesoria, które służyły do poprawienia garderoby. Była również zaaranżowana toaleta artystki z przełomu XIX i XX wieku, dużo bibelotów, których używali również widzowie, na przykład gobelinowe i żakardowe torebki. Nie zabrakło również pięknych kostiumów. Jeden z nich pożyczony został z Teatru Wielkiego i jest to suknia samej Niny Andrycz, która pochodzi ze spektaklu „Don Carlos”. Na wystawę udało się pozyskać gustowne wachlarze z historią. Gości przed wejściem witały fotografie pochodzące z przełomu lat 60. i 70. Edwarda Kusztala, znanego aktora teatralnego i innych gwiazd kina.

Wystawę zwiedzać będzie można do końca listopada. 

zapraszamy do naszej GALERII

 

17 odpowiedzi na “Uroczyste otwarcie Domu Ariańskiego oraz wernisaż wystawy „Teatr jak uczta” ”

 1. heniek ze szczypca pisze:

  fajnie konstrastują te zdjęcia gdzie prawie nikt w tym ścisku nie ma maseczek z informacją o odwołaniu hucznych uroczystości 11 listopada z powodu rosnących zakażeń covida, festiwal hipokryzji, ale co wolno wojewodzie…

 2. Piotrek pisze:

  Fajnie, że budynek nie będzie stał odłogiem jak do tej pory, I coś tam się będzie dziać. Ale tego Lenina to weźcie stamtąd 🙂

 3. Morgan Friman pisze:

  Super. Gratulacje. Ale co Z Muldą Wielorybią, Drzwiami Alladyna,i Odglosami Podgórza?

  Super że w Pińczowie nie ma Covida😁

 4. Gośka pisze:

  Wstyd Panie burmistrzu…. jak wymagać restrykcji covidovych jak pan ma to gdzieś? gdzie policja? chyba nie było zwolnienia z obostrzeń? Zwykłego Kowalskiego schaltują w byle sklepie a „śmietanka” polityczna moż robić co chce…wstyd…głosowałam na Pana i się wstydzę.

 5. nikt pisze:

  Żenada to co pisze pani redaktor…”znamienici goście…” Szczególnie w tych dniach to brzmi „SUPER”… kiedy partia tych gości obarczana jest za śmierć Pani Izy z Pszczyny… i wiele innych rzeczy godzących w dobro tego kraju…a w zasadzie zaorywanie go…

 6. Pińczów pisze:

  organizatorzy spotkania niestety do zwolnienia

 7. Olo pisze:

  Do Morgan Friman … Co to są te „Odgłosy Podgórza” ?

 8. Wieloryb pisze:

  Tak może wyć suchy transformator

 9. Janusz pisze:

  „Władza” bawi się za moje pieniądze w najlepsze!!! Ale z drugiej strony finansujom moje zasiłki i 500+ na bombelka to niech się bawią

 10. stokrotek pisze:

  Wielorybie, co to jest suchy transformator? i gdzie można to zglosić nim zwariuję?

 11. kORONA kIELCE pisze:

  Brak maseczek to karygodne zachowanie pracowników urzędu. Ignorancja sytuacji. Ktoś tu chyba próbuje sie lansować w świetle Pana Burmistrza i Pani Burmistrz.

 12. Taakjak pisze:

  Maseczki to jest nic co działo się po części oficjalnej. Wstyd Panie Burmistrzu. Ktoś Pana wsadził na minę, nie dopilnował. Niestety wszystko się na Panu odbije bo osoba odpowiedzialna jak zwykle zamydli Panu oczy za krótką spódnicą.

 13. Mieszkaniec pisze:

  A za chwilę pan Wojewoda będzie się wypowiadał w telewizji o rosnącej liczbie zakażeń. Paranoja, nie jestem zwolennikiem ich noszenia, gdyż nie nie dają, dlatego dajcie normalnie funkcjonować ludziom.

 14. Mieszkaniec pisze:

  Bardzo proszę o informację czy można już zwiedzać Drukarnię Ariańska. W jakich godzinach jest czynna.

 15. muzeum pisze:

  Dom Ariański- Oddział Muzeum Regionalnego w Pińczowie udostępniany jest do zwiedzania od wtorku do niedzieli w godz. 9.00- 16.00 po uprzednim kontakcie telefonicznym pod nr. 413572472 lub 413575404.
  Do 30 listopada w Domu Ariańskim prezentowana jest wystawa czasowa „Teatr jak uczta- bibeloty teatralne XVII-XX w.”
  Zwiedzanie do końca listopada odbywa się bezpłatni

 16. Tayman pisze:

  Do muzeum regionalnego:
  Dlaczego w Pińczowie trzeba sie umawiać by zwiedzić Dom Arianski czy synagogę. Bylem świadkiem kilku sytuacji jak turysta odbijal sie od drzwi synagogi, czy tez wieksze grupy. Niby coś tam korektorem na drzwiach napisane, ze można się unowic ale czy turystyczne miasto jak Pińczów nie powinno mieć swoich największych atrakcji otwartych bez wcześniejszej rezerwacji wizyty. Wiele podróżuje i tylko u nas z taką sytuacją się spotkałem. Może kogoś za biurka z UM, niech bilety sprzedaje i pilnuje. Pinczowska turystyka to dno. Obecna władza ja zaorała i nawet temont sw anny czy drukarni nic nie pomoże jak to tylko na pokaz. Panie Burmistrzu co z hotelem nad zakewem ? i dlaczego domki OSiRu dzierżawi prywatna osoba przy jednoczesnym utrzymywaniu kierownika tej placowki. Szkoda bo Pinczow ma potencjał

Dodaj komentarz


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com