Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Szkoła Muzyczna zaprasza na koncert

0 komentarzy

Nie tylko krakowskie szopki w Pińczowie

9 stycznia 2022 | alam, sanktuariummirowskie.com.pl | Wyświetleń: 812

Wystawa jakiej jeszcze w Pińczowie nie było. W Domu Ariańskim nadal święta.

W sobotę, 8 stycznia o godzinie 17 w Drukarni Ariańskiej w Pińczowie odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej Szopki Krakowskie w Pińczowie. Jej organizatorem było tutejsze Muzeum Regionalne.

W trzech salach wystawiono przywiezione z Krakowa szopki. W dwóch znajdują się eksponaty z Muzeum Krakowa, a w trzeciej obiekty pozyskane z Muzeum Misyjnego Ojców Franciszkanów w Krakowie. To one, jak się okazało, cieszyły się największym zainteresowaniem.

Eksponaty są niecodzienne, a ich wykonanie zaskakujące. Oczywiście najpiękniejsze są szopki z Neapolu. Przywiózł je, obecny podczas otwarcia wystawy, o. Nikodem Gdyk – Komisarz Ziemi Świętej. Jak powiedział nam Franciszkanin, są wykonane przez najlepszego fachowca. Są piękne, ujmujące i przedstawiają samą Rodzinę Świętą. Innymi ciekawymi eksponatami są prezentowane szopki z Betlejem. Jedne wykonane z drzewa oliwnego, inne w całości zrobione z muszli. Równie interesujące okazały się szopki pochodzące z Papui Nowej Gwinei, Boliwii, Ukrainy czy z Afryki. Trudno je tu wszystkie opisywać, najprościej jest iść i samemu zobaczyć. 

Szopki wypożyczone z Muzeum Krakowa najbardziej podobały się podczas wernisażu najmłodszym. Oczywiście nie zabrakło wawelskiego smoka. Zachwycający kunszt wykonania oraz ich ruchome elementy przykuwały uwagę dzieciaków.

W trakcie wystawy odbył się koncert kolęd w wykonaniu Jarosława Mrożka i Marty Wąs, po którym nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszą Szopkę. Jego organizatorami byli Burmistrz Miasta Pińczowa i Pińczowskie Muzeum Regionalne. Jak powiedziała dyrektorka placówki Justyna Dziadek, jury, w skład którego wchodził również gwardian klasztoru OO. Franciszkanów w Pińczowie o. Eliasz Hetmański, miało wielki problem z wybraniem tych najpiękniejszych. Dlatego, jak dodała, postanowiono przyznać wszystkim uczestnikom konkursu I nagrodę. Taki werdykt ucieszył wszystkich. Każdy mógł sam ocenić,  że poziom wykonania i pomysłowość wszystkich prac konkursowych były na podobnym poziomie. Dodajmy, że do konkursu organizatorzy zaprosili instytucje działające w naszej Gminie.

Patronat honorowy nad imprezą sprawował Burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, który też ufundował nagrody. Wsparcie finansowe, bez którego trudno byłoby zorganizować imprezę, zapewniły Polskie Składy Budowlane – PSB z siedzibą w Wełczu.

zapraszamy do GALERII

Możliwość komentowania została wyłączona.


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com