Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Koncert Muzyki Patriotycznej – zaproszenie

0 komentarzy

Program “Czyste Powietrze” w Gminie Pińczów

20 maja 2022 | Urząd Miejski w Pińczowie, pinczow.com.pl | Wyświetleń: 1 025

Z danych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że przyspieszyło tempo likwidacji zatruwających powietrze pieców. Istotne jest, że coraz więcej mieszkańców Gminy Pińczów korzysta z programu ?Czyste Powietrze?, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na wymianę starych pieców.

Przypominamy, że od 25 stycznia 2022 roku w rządowym programie obowiązują nowe zasady. Większym wsparciem zostaną objęte osoby o najniższych dochodach, które będą mogły uzyskać aż do 90 procent dofinansowania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak dużym problemem jest zanieczyszczenie środowiska. Odpowiedzią na coraz gorszy jego stan, jest właśnie program ?Czyste Powietrze?, dzięki któremu można ubiegać się o dopłaty do wymiany pieców, ocieplania budynków, wymiany okien i drzwi, montażu paneli fotowoltaicznych oraz pomp ciepła.

Współpraca między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a gminami to cenna inicjatywa, która wspomaga mieszkańców województwa świętokrzyskiego w walce z problemem smogu oraz wymianą nieefektywnych źródeł ciepła.

W tym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zamierza przeznaczyć aż 1,95 miliarda złotych na realizację programu ?Czyste Powietrze?. Ta kwota pozwala w większym stopniu wspomóc osoby najuboższe w wymianie przestarzałego kotła. Z dotacji można również sfinansować ocieplenie budynku lub zakup nowych okien i drzwi. Kogo obejmie najwyższe wsparcie w wysokości aż 90 procent dofinansowania? Według nowych zasad programu będą to osoby, które osiągają dochód do 900 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub w przypadku osób mieszkających samotnie do 1260 złotych. Maksymalna kwota dotacji może wynieść aż 69 tysięcy złotych. Od tego roku wprowadzona została możliwość określania kryterium dochodowego na podstawie ustalonego prawa do otrzymywania zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Osoby, które osiągają wyższe dochody również mogą liczyć na dofinansowanie. Dotacja podstawowa do 30 tysięcy złotych jest przewidziana dla beneficjentów, których dochód roczny nie przekracza 100 tysięcy złotych. Osoby o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu do 1564 złotych na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 złotych na osobę w gospodarstwie jednoosobowym mogą liczyć na dotację do 37 tysięcy złotych.

Mieszkańcy Gminy Pińczów mają możliwość skorzystania z porad przeszkolonych przez Fundusz urzędników. Można dowiedzieć się, jakie są aktualne wymagania Programu, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie, ale też uzyskać poradę, jak prawidłowo wypełnić wniosek o płatność i jak przygotować wszystkie niezbędne załączniki.

Osoby chcące skorzystać z tej możliwości prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 41 2345 241.

Z raportu przedstawionego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika , że mieszkańcy  Gminy Pińczów złożyli 168 wniosków  o dofinansowanie w ramach Programu ?Czyste Powietrze? a wypłacona dotacja wynosiła 3 161 478,82 zł.

Jedna odpowiedź do “Program “Czyste Powietrze” w Gminie Pińczów”

  1. Mieszkaniec pisze:

    Super,ale może zacząć od ogródków działkowych które zadymiają MIASTO.Może policja Pińczowska się wykaże.Kilka mandatòw i będzie widać walkę o czyste powietrze a i przyjemniej będzie spacerować bez wszechobecnego smrodu.Bo narzędzia są i to skuteczne pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com