Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Bożonarodzeniowy Jarmark Świąteczny w Pińczowie

0 komentarzy

„W Pińczowie dnieje”

28 czerwca 2022 | AS, Biblioteka Publiczna | Wyświetleń: 591
W upalne, poniedziałkowe popołudnie, 27 czerwca, odbyło się kolejne wydarzenie, jakie pińczowska Biblioteka Publiczna realizuje w ramach projektu „W Pińczowie dnieje”. W Bibliotece odbyły się tego dnia Pińczowskie Rozgrywki Brydżowe „W Pińczowie dnieje”.
 
Zadaniem projektu „W Pińczowie dnieje” jest promowanie czytelnictwa na terenie Miasta i Gminy Pińczów poprzez przypomnienie życia i twórczości pisarza piszącego w języku jidysz – Isaaca Bashevisa Singera. To w jego powieści ?Sztukmistrz z Lublina? pada słynne u nas powiedzenie ?w Pińczowie dnieje?. Jest to przysłowie polskie, funkcjonujące w grach karcianych, w szczególności w brydżu, używane w sytuacji, w której gracz ociąga się z zagraniem karty, stanowi zachętę ponaglającą do akcji. Stąd też pomysł, aby w ramach projektu zaproponować naszym czytelnikom partyjkę brydża.
 
 
Do Pińczowskich Rozgrywek Brydżowych zgłosili się członkowie Klubu Brydżowego działającego przy Klubie Seniora w Busku-Zdroju. Szesnaście osób zajęło miejsca przy czterech stolikach i rozegrało mini turniej brydża. Zanim jednak rozpoczęła się gra, gości przywitała dyrektor Biblioteki, Jolanta Opoka, która zapoznała ich z ideą naszego projektu. Następnie bibliotekarka Lidia Misztal razem z Renatą Urban z Muzeum Regionalnego w Pińczowie opowiedziały zebranym skąd wziął się pomysł na rozgrywki brydżowe w Bibliotece. Po tym rozpoczął się turniej brydżowy na 8 par, składający się z siedmiu rund. 
 
 
Brydż to logiczna gra karciana, w której bierze udział czterech graczy tworzących dwie rywalizujące ze sobą pary. Gracze, stanowiący parę, siedzą naprzeciwko siebie. Każda para stara się uzyskać lepszy wynik punktowy od wyniku przeciwników. Gra składa się z dwóch odrębnych części: licytacji oraz rozgrywki. Podczas licytacji gracze deklarują wzięcie pewnej minimalnej liczby lew oraz wskazują kolor atutowy lub jego brak, a najwyższa deklaracja staje się kontraktem ostatecznym, z którego trzeba się wywiązać podczas drugiej części zwanej rozgrywką. Punkty zdobywa para, która deklarowała kontrakt i go zrealizowała albo para przeciwna, jeśli kontrakt nie został zrealizowany. Do gry używana jest standardowa talia 52 kart. 
 
 
 
Po zakończeniu rozgrywek i podliczeniu punktów, klasyfikacja turnieju wyglądała następująco:
I miejsce para Kazimierz Zawisza, Jarosław Dębicki
II miejsce para Stanisław Szkadłubowicz, Bogusław Kasperek
III miejsce para Barbara Strzelbicka, Włodzimierz Orzeł
IV miejsce ex aequo para Bożentyna Pałka-Koruba, Marzanna Głowacka oraz para Zbigniew Chrobot, Józef Strzelbicki
VI miejsce para Elżbieta Jabłońska, Grażyna Osuch
VII miejsce para Stanisław Baczewski, Danuta Baczewska
VIII miejsce para Jarosław Nowak, Anna Wojtanowicz
 
 
W Pińczowskich Rozgrywkach Brydżowych nie o zajmowane miejsca jednak chodziło, lecz o dobrą zabawę i przyjemnie spędzony czas. Dlatego na zakończenie wszyscy uczestnicy gry otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Był to bardzo przyjemnie spędzony czas, co wnioskujemy po uśmiechniętych buziach graczy.
 
Projekt „W Pińczowie dnieje” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja czytelnictwa 2022.
 
Całą galerię zdjęć można obejrzeć na fanpage’u Biblioteki Publicznej w Pińczowie:

Dodaj komentarz


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com