Szczęśliwy dom, gdzie pająki są
Dawniej wykonywano je w okresie świątecznym. Wierzono, że przynoszą szczęście i dostatek tam, gdzie się pojawią. Dziś powracają na salony jako wyjątkowe i poszukiwane ozdoby. Technikę tworzenia pająków ludowych poznawaliśmy dziś na warsztatach rękodzieła ludowego w Chata Bogucka przekazując tradycję dalej. „Szczęśliwy dom, gdzie pająki są” – mówi przysłowie ludowe. W tym miejscu szczęścia jest wiele.
Pająki ludowe niegdyś popularne były niemal w całej Polsce. Swoim kształtem nawiązywały do kryształowych żyrandoli widywanych w pałacach czy kościołach. Pająk zawieszony pod sufitem wyznacza w domu miejsce ważne, a jego obecność zapewnia ochronę domu i mieszkańców oraz obfitość i pomyślność.
W warsztatach tworzenia pająków ludowych wzięły udział przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Pińczów. Swoją wiedzą, doświadczeniem, a przy okazji smakiem tradycji podzieliły się panie z Chaty Boguckiej – wyjątkowego miejsca na kulturalnej mapie regionu. Dziękujemy za gościnę i płynącą z serca chęć dzielenia się
tradycją. To miejsce jest dla nas jedyną w swoim rodzaju „Przystanią kultury ludowej”.
Warsztaty zrealizowane zostały w ramach projektu „Przystań kultury ludowej” dofinansowanego ze środków Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowe Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2022”.