Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Pińczowski Klub “Pięć aSÓW” na Wielkim Boju Planszówkowym w Kielcach!

0 komentarzy

Bezdomni a nadchodząca zima

23 listopada 2022 | DS, KPP Pińczów | Wyświetleń: 931

Po ciepłym październiku i początku listopada przyszła gwałtowana zmiana pogody, a z nią nowe zagrożenia. Policjanci, a zwłaszcza dzielnicowi rozpoczęli ustalanie, którzy z mieszkańców w okresie zimy potrzebują szczególnej pomocy lub są zagrożeni wychłodzeniem.

Co roku przed nastaniem zimy mundurowi, których nadrzędną rolą jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, wymieniają się swoimi spostrzeżeniami z innymi instytucjami pomocowymi. Zapobiegając bezdomności i wychłodzeniom współpracują przede wszystkim z ośrodkami pomocy społecznej. Wspólnie odwiedzają osoby samotne, starsze lub nieporadne, aby dowiedzieć się jakie są ich potrzeby i jak najlepiej im pomóc, aby w jak najlepszej kondycji przetrwały zimę. Ludziom zagrożonym bezdomnością organizują z kolei stałe lokum lub tymczasowe noclegownie. Każda gmina ma bowiem obowiązek takie miejsca zapewnić. Nietrzeźwych zagrożonych wychłodzeniem policjanci doprowadzają do miejsc zamieszkania lub policyjnych pomieszczeń, gdzie spędzają czas aż do wytrzeźwienia.

Aby dotrzeć do wszystkich mundurowi organizują sprawdzenia miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Wczoraj pińczowscy dzielnicowi skontrolowali ogrody działkowe zlokalizowane na terenie miasta. Odwiedzali mieszkańców, których znają, ale również szukali nowych “lokatorów”, by powiadomić ich o możliwościach otrzymania niezbędnej pomocy.

Dzięki takim działaniom mundurowi mają szerokie rozpoznanie zagrożeń w rejonie swojego działania. Może się jednak zdarzyć, że pojawią się nowi ludzie potrzebujący pomocy. W takim przypadku ważną rolę może odegrać każdy z nas. Każdy ma bowiem możliwość i obowiązek poinformować właściwe służby o zagrożeniu wychłodzeniem znanej lub napotkanej osoby.

W kontakcie z Policją może pomóc również aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie wśród kategorii zagrożeń znajdziemy takie jak: “Osoba bezdomna wymagająca pomocy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com