Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Koncert Muzyki Patriotycznej – zaproszenie

0 komentarzy

Grochowiska 2023 – fotorelacja

19 marca 2023 | red, pinczow.com | Wyświetleń: 3 424

18 marca, w 160 rocznicę Bitwy pod Grochowiskami kilkaset osób obejrzało rekonstrukcję jej przebiegu. Przypomnijmy, że we wsi doszło do starcia wojsk powstańczych z armią carską, w wyniku których odziały dowodzone przez gen. Mariana Langiewicza odniosły zwycięstwo.  

Oficjalne obchody zainicjowała msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Bogucicach, a koncelebrowana przez ks. prałat Jan Staworzyński, dziekana Dekanatu Pińczowskiego i proboszcz z Bogucic – ks. Piotr Zagała.

Po oficjalnej części – przemówieniach, modlitwie za zmarłych, odczytaniu Apelu Poległych i złożeniu na mogile powstańczej wieńców i wiązanek kwiatów na łąkach Grochowisk odbyła się rekonstrukcja bitwy, do organizacji której przyczyniło się Muzeum Regionalne w Pińczowie. 

Rekonstrukcja bitwy pod Grochowiskami jest częścią zadania “Powstanie Styczniowe na Ponidziu- Pamięć i historia” realizowanego przez Muzeum Regionalne w Pińczowie i została dofinansowana ze środków Biura Niepodległa w ramach programu dotacyjnego “Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Wkład własny do projektu zapewniła Gmina Pińczów.

Organizatorem całości był Urząd Miejski w Pińczowie.

Więcej wiadomości na temat przebiegu uroczystości znajdziecie Państwo na stronie Urzędu Miejskiego

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com