Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Koncert Muzyki Patriotycznej – zaproszenie

0 komentarzy

Dożynki Gminne – Pińczów 2023

25 września 2023 | JS, JS/pinczow.com | Wyświetleń: 2 121
Drugi dzień jesieni, ale pogoda nie zawiodła. Mieszkańcy Gminy Pińczów i liczni goście świętowali wczoraj Dożynki Gminne 2023. Rolnicze święto rozpoczęło się od koncelebrowanej mszy świętej w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w której wierni modlili się pod przewodnictwem ks. kanonika Stanisława Kudełki, dziekana Dekanatu Pińczowskiego. Dożynkową homilię wygłosił proboszcz Jan Staworzyński, a piękne wieńce, przed eucharystią poświęcił o. Remigiusz, nowy gwardian pińczowskiego klasztoru Franciszkanów na Mirowie.
Po mszy, barwny i radosny dożynkowy korowód przeszedł ulicami miasta na tereny MOSiR, gdzie, na pięknie przystrojonej scenie czekał już prowadzący imprezę, wyjątkowy artysta estradowy Wit Chamera z Kielc. Warto wspomnieć, że korowód prowadziła uznana Kapela Małopolanie z Książa Małego, która kilka godzin później wystąpiła na dożynkowej scenie. W korowodzie kroczyła pierwsza gospodarska para: Bożena Majcher z Marzęcina i Grzegorz Szymański ze Skowronna Dolnego i 9 delegacji wieńcowych z podpińczowskich sołectw. Wianki na rolnicze święto uwiły panie z: Młodzaw, Kozubowa, Skowronna Dolnego, Marzęcina, Winiar, Szarbkowa i Chrabkowa, Pasturki, Unikowa i Zagości.
Przypomnieć trzeba, że na Dożynkach Powiatowych, które odbyły się 26 sierpnia w Kijach, Gminę Pińczów reprezentował wieniec ze Skowronna Dolnego. Liczną grupę w dożynkowym korowodzie stanowili oficjele; gospodarzy Miasta i Gminy Pińczów reprezentowali: burmistrz Włodzimierz Badurak i jego zastępczyni Beata Kita, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Woźniak, zastępcy Kazimierz Klasiński i Krzysztof Wąsik, prezesi i dyrektorzy instytucji, urzędów i przedsiębiorstw oraz radni i sołtysi.
Na dożynki licznie przybyli parlamentarzyści; Pińczów tego dnia gościł posłów: Czesława Siekierskiego, Michała Cieślaka i Mariusza Goska. Region świętokrzyski reprezentował wojewoda Zbigniew Koniusz, wicemarszałek Renata Janik, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Jamka i radny Maciej Gawin. Na rolnicze święto przybył wicestarosta pińczowski Ryszard Barna oraz gospodarze ościennych gmin: Tadeusz Sułek ze Złotej i Stanisław Porada z Działoszyc.
“Mości Gospodarzu, przynosimy Ci chleb wypieczony z tegorocznych zbóż. Dziel go sprawiedliwie, tak, żeby nikomu go nie zabrakło” ? od tych słów rozpoczęła się część obrzędowa. Burmistrz Włodzimierz Badurak i przewodniczący Zdzisław Woźniak podzielili chleb dożynkowy i rozdali go uczestnikom imprezy. Wszyscy zgodnie orzekli, że jest pyszny. Jak co roku, spore emocje wywołały sceniczne prezentacje wieńcowe.
Każde sołectwo przygotowało na ten szczególny dzień krótki program artystyczny, nagrodzony gromkimi owacjami. Po tradycyjnym obrzędzie wieńcowym, miejsce na scenie zajęli artyści. Dla mieszkańców Gminy Pińczów i gości wystąpili: Kapela Ponidzie Maćka Sobonia, Kapela Małopolanie, Andżelika Sakwa ?wschodząca gwiazda akordeonu, Kapela Działoszacy oraz Zespół Pieśni i Tańca Kielce. Uczestnicy wydarzenia szybko włączyli się do wspólnej zabawy, której zwieńczeniem był występ zespołu Pakt.
W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierza Baduraka serdecznie dziękujemy za wspólne świętowanie.
 

4 odpowiedzi na “Dożynki Gminne – Pińczów 2023”

 1. Obserwator pisze:

  Był konkurs wieńców ? Kto wygrał ?

 2. Xyz pisze:

  Czy ktoś może zrobić porzadek z busami parkujacymi na parkingu miedzy pizzeria max a kosviolem na Grodzisku? 4 busy zajmują 14 miejsc parkingowych. Zarowno busy pasażerskie jsk i do przewozu towarów mają swoje bazy parkingowe. Poza tym parkingi są wyznaczone prostopadle do dtogi a nie rownolegle.

 3. xyz pisze:

  W temacie busów, jeden bus nagminnie stoi całe noce na przystanku koło szaletów na przeciwko lodziarni. Przystanek autobusowy to chyba nie parking.

 4. Obserwator pisze:

  Ten niebieski bus stoi praktycznie cały czas na przystanku. Rano przyjeżdża chłopaczek bierze plecak a bus stoi ograniczając widoczność przy wyjeździe z górnego parkingu. Policja nie reaguje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com