Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Wieczór z bardami – zaproszenie

0 komentarzy

Wąskim torem przez Ponidzie

9 maja 2017 | Fundacja Zwrotnica, | Wyświetleń: 763

Dnia 06.05.2017 na Świętokrzyskiej Kolejce Dojazdowej odbyła się nietypowa impreza. Nietypowa, gdyż była dedykowana dla miłośników kolejnictwa. W podróż wyruszył skład osobowo-towarowy zestawiony tylko i wyłącznie z historycznego taboru.

Trasa jaką przemierzył pociąg to: Jędrzejów, Pińczów, Hajdaszek, Jędrzejów. Składu nie prowadził niestety parowóz, który stoi nieczynny w Jędrzejowskiej szopie. Mimo, iż inne kolejki w naszym kraju posiadają podobny tabor, a nawet często bogatszy pod względem walorów historycznych, czy czynne parowozy to chętnych na uczestnictwo w sobotnim pociągu nie brakowało. Przybył w nasze strony nawet kolega ze Szczecina, który w zeszłym roku był na Świętokrzyskich Spotkaniach Drezynowych i to wydarzenie zachęciło go do ponownego odwiedzenia naszej kolejki. W pociągu zgromadziło się niemal 90 uczestników, i z pewnością byłoby ich więcej jednak tylko taka ilość miejsc była przewidziana.  Jak podawał organizator (Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Krakowie), bilety wyprzedały się w krótkim czasie po ogłoszeniu imprezy.

Zapewne tak duże zainteresowanie było spowodowane tym, że nasza ciuchcia przemierza niezwykle urokliwe krajobrazy Ponidzia, a skład wąskotorówki wspaniale się wpisuje w naturę jak nigdzie indziej.  Choć byli i tacy, którzy uważają, że to była jedna z ostatnich okazji do obfotografowania składu na całym obecnie czynnym odcinku, gdyż brak inwestycji na kolejce w torowiska, jak i w tabor oraz zaplecze grozi jej śmiercią techniczną – jeśli nie całkowitą to częściową, niestety głównie ze stratą dla Pińczowa w sytuacji gdy trasa kolejki zostanie skrócona (o czym niekiedy się wspomina). Na tego typu imprezach dla uczestników są zapewnione liczne foto-stopy, tzn. miejsca gdzie pociąg zatrzymuje się po drodze w charakterystycznych pkt. trasy, a miłośnicy wraz ze sprzętem fotograficznym mogą udać w miejsce, z którego można obfotografować skład w niepowtarzalnej scenerii.

W związku z tym w wydawnictwach specjalistycznych (kolejowych i turystycznych), ale też i w prywatnych archiwach pojawi się wiele pięknych, wykonanych profesjonalnym sprzętem zdjęć promujących naszą atrakcję. Miejmy nadzieję, że choć część z nich zostanie szeroko upubliczniona i będziemy mogli je wszyscy podziwiać. My prezentujemy poniżej, w fotograficznym skrócie, namiastkę tego co się działo. Licząc przy tym, że być może ta relacja spowoduje refleksję nad sytuacją kolejki, i tam gdzie trzeba, zostaną podjęte odpowiednie kroki aby zachować to niepowtarzalne dziedzictwo poprzez inwestycje, bez których nie ma mowy o przetrwaniu i rozwoju, nie tylko kolejki ale również każdego innego rodzaju działalności.

uwaga trakcja parowa

miłośnicy na wiadukcie jak wróble na kablu

każdy miłośnik to fotograf

na stacji w Pińczowie

 

2 odpowiedzi na “Wąskim torem przez Ponidzie”

  1. nastawniczy napisał(a):

    Czy ktoś sprawdził ten most w Umianowicach ? Przerażający jest ten remont przez człowieka w białej koszuli z siekierą .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com