Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Uroczyste sesje Rad Gminy i Powiatu

3 komentarze

Obchody 156. rocznicy bitwy pod Grochowiskami

24 marca 2019 | redakcja, pinczow.com (NiL), fot: Lilka | Wyświetleń: 4 996

W sobotę, 23 marca odbyły się uroczystości upamiętniające 156. rocznicę bitwy pod Grochowiskami – potyczki, która była jedną z najkrwawszych powstania styczniowego 1863 roku, kiedy to wojska generała Mariana Langiewicza po zaciekłej całodniowej bitwie rozbiły armię carską, tracąc około 300 żołnierzy (razem z rozegraną bitwą pod Chrobrzem dzień wcześniej).

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od rajdu pieszego, który corocznie organizowany jest w ramach obchodów. Rajd wystartował tuż po godzinie 9:00 z pod pomnika Adolfa Dygasińskiego. Jak w latach poprzednich, udział w nim wzięła również liczna grupa Pińczowskich Strzelców. Po prawie trzech godzinach marszu uczestnicy rajdu dotarli na Grochowiska, gdzie czekała na nich gorąca kiełbasa oraz żołnierska grochówka. W czasie, gdy odbywał się pieszy rajd, w kościele p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bogucicach, odprawiono Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Tymczasem w Parku Miejskim w Pińczowie, miłośnicy dwóch kółek szykowali się do rowerowego rajdu na Grochowiska. Trasa prowadziła asfaltową drogą przez ulicę Piłsudskiego w stronę wsi Włochy. Tam trasa przeniosła się na leśne ścieżki w kierunku Grochowisk, gdzie właśnie rozpoczynały się oficjalne uroczystości rocznicowe.

Podczas trwania oficjalnych uroczystości, z ulicy Siedem Źródeł na osiedlu Grodzisko w Pińczowie wystartował VII Bieg na Grochowiska. W 10 kilometrowych zmaganiach, udział wzięło ponad 130 biegaczy. Najstarszy oficjalny bieg w naszym mieście wygrał po raz trzeci z rzędu Sylwester Leparz z Wronowa, który dziesięciokilometrowy dystans przebiegł w czasie 34 minuty 55 sekund. Warto przypomnieć, że w swoim dorobku Sylwester ma także drugie miejsce z 2016 roku i trzecie z 2015, co stawia go w gronie najwybitniejszych biegaczy biegu na Grochowiska. Wśród Pań bezkonkurencyjna okazała się buszczanka, Anna Żółtak która tą wymagającą trasę pokonała w 43 minuty i 59 sekund.

Punktem kulminacyjnym obchodów rocznicowych była inscenizacja bitwy, którą już od wielu lat organizuje Buska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Pułk Żuawów Śmierci. W samej inscenizacji uczestniczyli również m.in. członkowie pińczowskiego klubu Signum Polonicum, uczniowie szkoły Podstawowej nr. 2 z Pińczowa oraz jeźdźcy z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii. Historyczne widowisko oglądało setki przybyłych widzów, którzy po bitwie mogli robić sobie zdjęcia z uczestnikami inscenizacji, a także dokładnie przyjrzeć się broni oraz strojom używanym przez powstańców. Zwieńczeniem Obchodów 156 rocznicy Bitwy pod Grochowiskami było wręczenie pamiątkowych pucharów zwycięzcom VII Biegu na Grochowiska.

Patronat honorowy nad obchodami 156. rocznicy powstania styczniowego i bitwy pod Grochowiskami objęli Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski.  Organizatorem uroczystość był Urząd Miejski w Pińczowie.

Obszerna fotorelacja z obchodów 156. rocznicy bitwy pod Grochowiskami do obejrzenia w naszej galerii (kliknij TUTAJ).

22 odpowiedzi na “Obchody 156. rocznicy bitwy pod Grochowiskami”

  1. Kombatant 1863 pisze:

    Mój komentarz podzielę na kilka etapów, ponieważ nie sposób ująć tak rozległy temat jednym podsumowaniem.

    Piękne widowisko historyczne .
    Tym razem organizatorzy ,Urząd Miejski z Panem Burmistrzem Włodzimierzem Badurakiem na czele stanęli na wysokości zadania . Nie był to wiejski festyn z kolorowymi odpustowymi świecidełkami, a prawdziwy pokaz uroczystości patriotyczno-historycznej.
    Choć proboszcz- dziekan, kiedyś nazwał tą rocznicę festynem .Poczułem się tym stwierdzeniem bardzo dotknięty. Należy wyróżnić wysoki profesjonalizm grupy p. Roberta Osińskiego z Buska -Zdroju oraz p. Roberta Mazura i p. Mariusza Kowalskiego z Kielc.Ich przygotowanie i osobiste zaangażowanie budzi mój ogromny podziw i szacunek. Prowadzący p. Kowalski widać ,że ma ogromna wiedzę w tym temacie. Przytaczał liczne szczegóły z pola bitwy jak wytrawny historyk.Miło było mi słuchać prowadzącego .Wielkie dzięki i szacun.
    Natomiast grupa przebierańców Signum Polonicum była w tej inscenizacji żenująca .Kolejny już raz popsuła cały efekt tego widowiska – ich odpustowe stroje i jakieś płachty przypominające żupany .Jak mógł Pan Panie Burmistrzu dopuścić tych komediantów do tak ważnej uroczystości .Ich łachy to nie ta epoka historii.Jacyś Tatarzy czy Mongołowie na polu bitwy podczas Powstania Styczniowego ? Ich szoł pasuje na pińczowski targ, a nie na tak ważną rocznicę bitwy .
    Apel pamięci jaki wygłosił pan Osiński, przywołując z imienia i nazwiska wielu poległych powstańców bitwy pod Grochowiskami ,spowodował mój olbrzymi zachwyt i uznanie.
    Organizacja :
    Burmistrz zafundował zainteresowanym bezpłatny dowóz w obie strony , czym potwierdził wielką troskę o ludzi starszych i wszystkich , którzy nie posiadają swojego transportu . Darmowy poczęstunek na taka skalę również świadczy o wielkim zaangażowaniu Burmistrza w tą uroczystość .Na marginesie dodam , iż grochówka była skiśnięta ,śmierdziała i ludzie przy mnie ją wyrzucali gdzie popadło. Kto ją przygotowywał?
    Dziekan jak zawsze popisał się całkowitym brakiem wiedzy o tamtych wydarzeniach ,brakiem kultury,butą i jego prostactwem , nawet w tak ważną uroczystość . Dopóki czytał z kartki w kościele o Powstańcach było ok. Zrozumiał gbur , że jak Burmistrz da mu przygotowany tekst , nie skompromituje się . Ten prostak nie zna historii, a samodzielnie nie potrafi sklecić jednego zdania . Słowa : ,,Grochowiska zaczynają się tu w kościele , nie tam …” Co za brednie . Potem jak zawsze – podczas mszy urządzał sobie obfite opowieści o polityce , o imigracji młodzieży i braku patriotyzmu . Dalej mówił,że Powstanie Styczniowe , to był ostatni zryw narodowy w walce o niepodległość!
    Katabasie a obie wojny,a Powstanie warszawskie ,a Powstania Śląskie , a stan wojenny to co to było?
    Nie czytałeś książki pt. ,, Nad Niemnem” więc masz duże luki w ogólnej edukacji i o cytowanym pomniku Bohatyrowiczów .
    Panie Burmistrzu , pozwala Pan temu funkcjonariuszowi kościoła katolickiego psuć Pana ciężką pracę. Jego głupota i całkowity brak wiedzy historycznej o kraju w którym żyje i pracuje mówił: ,, ojczyzna to matka”, a jako jedyny z zaproszonych przez Pana gości nie złożył hołdu i podziękowania za ich przelana krew – szkoda było na wiązankę . Kolejny już raz nie potrafił pod symboliczną mogiłą Powstańców samodzielnie sklecić jednego zdania.
    Po co Pan zaprasza tego katabasa .
    My mieszkańcy znamy tego ,,bankowca”, a Pan nie?

    Duża ilość młodzieży, harcerzy i licznie przybyli mieszkańcy świadczą o randze i wielkim widowisku patriotycznym jaki Pan nam zafundował .
    Grupy rekonstrukcji historycznej ,które tak licznie Pan zaprasza potwierdzają wysoki profesjonalizm i osobiste Pana zaangażowanie.
    Publiczne pieniądze wydane na tą rocznicę są mądrze wydane i są inwestycją w naukę historii, szacunku do niej , a nade wszystko pamięcią o tych, którzy walczyli za tą Ojczyznę i za nią oddali swoje życie.
    Dodam znane motto :
    ,, nie umiera ten kto żyje w sercach i pamięci naszej”.

    Osobiście dziękuję Panu Panie Burmistrzu za tą piękną uroczystość .
    “Kombatant 1863”

  2. leśne licho pisze:

    Panie Kombatant 1863 podpisuje się pod Pana tekstem obydwiema rękami. Podziękowanie dla Pana burmistrza i organizatorów atrakcji zarówno sportowych jak i pozostałych. Brawo Panowie i Panie.

  3. Obserwator. pisze:

    Obecność tego sukienkowego złotówy to jedyny minus tych wspaniałych uroczystości .

  4. Nick3 pisze:

    Dlaczego dziwi Was to? Poczytajcie sobie o stosunku zwierzchników tego kościoła do Polskich zrywów niepodległościowych włącznie z okrągłym stołem. Za kim w większości byli, za Polakami czy raczej dogadywali się z okupantami kosztem Polaków? Kościuszko wiedział jak z nimi postępować, szkoda że nie był do końca konsekwentny i że potem zabrakło takich ludzi.

  5. Do Kombatanta 1863 pisze:

    Nic dodać, nic ująć…Burmistrz jest w trudnej sytuacji…posiada od lat relacje z tym “ZAPRZECZENIEM NAUK JEZUSA” – J.S. Jest mu trudno teraz sprowadzić do parteru tego żałosnego klechy…

  6. Nick3 pisze:

    Prawdziwy stosunek do patriotyzmu zobaczyliśmy w podniesionym o około 50 proc. podatku śmieciowym. Ma ktoś listę radnych jak kto głosował?, bo bym poszedł zrąbać. I jeszcze straszą karami, jak ktoś zapomniał wystawić kosz. Widać naszą wolność i niepodległość, jak od góry jakaś arbuzopodobna zielona z zewnątrz a czerwona w środku UE zaczyna decydować o każdym aspekcie naszego życia. A teraz pytanie do zastanowienia: gdzie byli polscy biskupi, jak przyjechał Trump i mówił nam takie fajne rzeczy? Widzicie już, że żyjemy w katokomunie?

  7. xyz pisze:

    Zgadzam się z każdym słowem napisanym przez @Kombatant 1863. Jedyna rzecz która mnie dziwi to fakt że kościół w porównaniu do poprzednich lat swieci pustkami, a „na mieście” nie da się usłyszeć pozytywnego słowa na temat Wielebnego. W klasztorze na wieczornej mszy świętej gromadzi się więcej wiernych niż w parafialnym na sumie. Do ludzi dochodzą historie typu: kolejna polityczna pogadanka była na 10, albo: był u niego Pawełek od Tereni i powiedzioł ze nie do ślubu, albo chciał tyle i tyle za pogrzeb, a na kolędzie to powiedział to i to i go wyprosili. Ile w tym prawdy ? Nie wiem ale coś jest na rzeczy.

  8. Wieloryb pisze:

    A pro po śmieci.Może szanowni urzędnicy umieściliby na stronie magistratu deklarację którą można by wypełnić na komputerze i wydrukować.I nowocześniejsze i czytelniejsze.

    Co do oceny samych uroczystości to nie można jej było dokonać lepiej niż zrobił to Kombatant 1863. Niech organizator uroczystości ją sobie wydrukuje i powiesi nad biurkiem, może to wpłynie na organizację przyszłorocznego “festynu”.

  9. zenek pisze:

    Pan Badurak nich da sobie spokój z imprezkami dopiero minął dzień kobiet teraz Grochowiska za niedługo święta strażaka i tak się bawi nasz burmistrz a w mieście tony piachu,brudno i tak naszej władzy leci byle do emerytury

  10. Lena pisze:

    Do Kombatanta 1863
    Nie wiem jaki był Pana cel,aby tak upokorzyć Grupę Rekonstrukcyjną Signum Polonicum.
    Uważam Pana wypowiedź za wysoce nieetyczną i niesprawiedliwą.Byłam tam z przyjaciółmi z Krakowa,którzy byli pod wrażeniem całej rekonstrukcji.Ich wypowiedzi były odwrotne niż Pana,powiedzieli,że przypomina im to obraz Chełmońskiego “Epizod z powstania 1863”.
    Tak właśnie wyglądali powstańcy,oni nie byli na defiladzie,nie kończyli wojskowych szkół.To byli często przypadkowi ludzie. Zmarznięci,głodni, obdarci- walczyli.Nie rozumiemy co to znaczy “odpustowe stroje”-bo na odpust,święto parafialne człowiek winien się ubrać godnie-czyli sam sobie Pan zaprzecza. Zastanawiam się skąd w Panu tyle złych emocji.Czy naprawdę czuje Pan satysfakcję z tego, że dołożył Pan ludziom którzy w niczym nie zawinili.Mnie też pewnie Pan dołoży.Pozdrawiam!

  11. ew pisze:

    wszystko było ok, oprócz grochówki

  12. elton pisze:

    Nie mam nic do Signum Polonicum, dobrze że sobie działają ale faktycznie tak jak napisał Kombatant, nie pasują “epokowo” do Grochowisk i zauważali to nawet młodsi widzowie wydarzenia, bez specjalnej wiedzy historycznej. Może jeszcze wystawimy rycerzy w zbroi do powstania? Pińczów ma bogatą historię i z pewnością można zorganizować inne widowisko w którym Signum Polonicum zagrałoby główną rolę.

  13. Wieloryb pisze:

    Widowiskowe te popisy Signum Polonicum, ale z postaciami na obrazie Chełmońskiego nie mają nic wspólnego. Ich stroje bardziej przypominają czasy znacznie wcześniejsze.

  14. Gosia pisze:

    Ludzie dajcie spokój,było naprawdę ok. a grochówka no cóż …!!!
    Myślę,że ten kto w niej mieszał winien ponieść konsekwencje.

  15. W pisze:

    Lena, chyba nie bardzo wiesz o jaką grupę chodzi Kombatantowi. Signum Polonicum to rycerze w szlacheckich strojach.

  16. Kaja pisze:

    Jak nie pasują “epokowo” to kto ich tam wstawił,przecież ktoś czuwał nad całością rekonstrukcji,jego się czepiajcie. Chłopaki się nalatali a tu BUM.

  17. incognito pisze:

    Grochowka pyszna nie ma co

  18. Lena pisze:

    Całość stworzyła jakość-to co widziałam z przyjaciółmi bardzo nam się podobało.
    Wiem też,że osoby biorące udział w tej rekonstrukcji musiały ponieść wiele trudu,należy im się szacunek a nie bezwzględna krytyka.Kaja ma rację,ktoś ich tam wstawił. Grochówki nie jedliśmy i księdza też nie udało nam się posłuchać.A refleksja może też taka,że do obecnej epoki też wiele osób nie pasuje i co?

  19. Nick3 pisze:

    Ależ macie problemy. Proponuję aby za rok część walczących była przebrana w stroje kosmitów że świetlnymi mieczami. I niech w prasie pojawi się tytuł: Dzięki interwencji kosmitów Polacy pokonali Rosjan. Będzie to promocja regionu, może przyjadą jacyś poszukiwacze obcych cywilizacji.

  20. Zadowolona pisze:

    Co za komentarze!!!
    Grochówka była wspaniała. Wielu ludzi chwaliło. czy ktoś zdaje sobie sprawę jak można zranić takim komentarzem!! Co za poziom!!!
    Wspaniałe widowisko z przepiękną oprawą i pogodą. Nic dodać nic ująć.
    Serdeczne podziękowania dla organizatorów.
    Również dla Pań przygotowujących posiłek.!

  21. rusznikarz pisze:

    Skoro widowisko historyczne to należy przyłożyć się do strojów, broni itp. Niestety nie zawsze to wychodzi dobrze np. w filmach “Stawka większa niż życie ” , “Czterej pancerni i pies” strzelają z kbk AK 47 wyprodukowanego po II wojnie św, ” Ogniem i mieczem” maszerują z kb Mosin albo Mauzer z dużo późniejszych czasów bo I i II wojna światowa i można by podawać przykłady i nikt z tego rabanu nie robi. Na szczegóły nikt, no prawie nikt uwagi nie zwraca, ważne żeby się 90% społeczeństwa podobało 🙂

  22. Zz top pisze:

    KOMENTARZ NICK3 MOIM ZDANIEM KOŃCZY TĘ BEZSENSOWNĄ DYSKUSJĘ I DAJE ŚWIETNE I NA PRAWDĘ POMYSŁOWE ROZWIĄZANIE NA PRZYSZŁOŚĆ. .. PODPISUJE SIĘ POD TYM POMYSŁEM I RADZĘ BRAĆ PRZYKŁAD Z NICK3. TRZEBA TROCHĘ LUZU WRZUCIĆ A NIE PIERDOL. …IĆ O STROJACH TYGODNIAMI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com