Serwis Internetowy Miasta Pińczów

5. Festiwal Filmowy Natura Kina w Pińczowie

0 komentarzy

Kulturotwórczy dorobek powiatu pińczowskiego

28 stycznia 2005 | , | Wyświetleń: 873

Na Ponidziu inicjatywy i działania twórców kultury spełniają ogromną rolę w całokształcie rozwoju mieszkańców tej ziemi. Opracowane i realizowane programy dobrze służą promocji powiatu pińczowskiego, regionu o chwalebnej i przebogatej tradycji kulturowej. Pińczowskie Starostwo Powiatowe przywiązuje do tego kierunku działań szczególną wagę. Skłoniło nas to do rozmowy z pińczowskim starostą dr. inż. Andrzejem Kozerą.

Red. Inauguracja działalności kulturalnej w powiecie, w czasie pana kadencji, miała zawsze charakter oficjalnej uroczystości. Jak będzie w tym roku?

A.K. Otwarcie „Roku Kulturalnego 2005” nastąpi 27 stycznia br. Uroczystość, którą przygotowujemy w auli budynku Starostwa Powiatowego przy ul. 1 Maja 10, połączona będzie z jubileuszem 40-lecia pracy twórczej pisarza i dziennikarza, redaktora Henryka Kawiorskiego. Stworzy to okazję do podsumowania Jego dorobku twórczego, spotkania z gronem animatorów kultury z naszego regionu. Henryk będzie odbędzie wkrótce wiele spotkań z młodzieżą w placówkach oświatowych. W czasie Inauguracji nakreślimy program zamierzonych działań – organizowanych imprez kulturalnych okolicznościowych, wyróżnimy i nagrodzimy nauczycieli, uzdolnioną młodzież osiągającą sukces w skali regionalnej i ogólnopolskiej, twórców i animatorów kultury.

Red. Należy się spodziewać, że jak co roku, promowane będą pozycje nadnidziańskich pisarzy, poetów, czy historyków, które ukazywały się w ostatnim czasie, ze szczególnym wskazaniem „7 Źródeł” Źródeł „Wspomnień Partyzantów Republiki Pińczowskiej”. Czy może pan szerzej skomentować kierunek działań kulturotwórczych władz samorządowych powiatu w roku ubiegłym?

A.K. Rada Powiatu uznała rok 2004 za czas obchodów 60-lecia Republiki Pińczowskiej. Organizowane były uroczystości z udziałem kombatantów, byłych partyzantów młodzieżą i społeczeństwem, jak również prelekcje, wykłady mające na celu utrwalanie w umysłach młodzieży historycznych zdarzeń, patriotycznych wartości. W Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu została otwarta „Izba Pamięci Republiki Pińczowskiej 1944”. Odsłoniliśmy Pomnik Czynu Zbrojnego Partyzantów w Korcach. Zaprezentowane zostały wydane pod moją redakcją cztery tomy „Wspomnień Partyzantów Republiki Pińczowskiej”. Przy okazji informuję, że ciągle otrzymujemy interesujące wspomnienia byłych partyzantów. Zostaną zamieszczone w piątym tomie. Dziękuje za pomoc i materialne wsparcie wszystkim tym, którzy pomogli w wydaniu „Wspomnień”.

Red. Jak pan ocenia kwestie nazewnictwa działań partyzantów na terenie powiatów: Kazimierzy Wielkiej, Buska Zdroju, Miechowa, a także Skalbmierza?

A.K. Działania partyzantów roku 1944 obejmowały cały ówczesny powiat pińczowski. Mam na uwadze jego stan administracyjny i terytorium z 1939 roku. Powiat pińczowski obejmował w tym okresie cały powiat kazimierski, część buskiego (stopnickiego). Nazewnictwo „Republika Pińczowska” jest więc ze wszech miar uzasadnione. Te tereny stanowiły wówczas 80% całości obszaru legendarnej Republiki Pińczowskiej.

Red. Co się obecnie mieści w Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu?


A.K. Pałac przystosowany jest do spełniania roli ośrodka dziedzictwa kulturowego Ponidzia. Ciągle trwają tam prace remontowe. Obecnie funkcjonują tam Izby: „Pamięci Republiki Pińczowskiej” oraz „Twórców regionu Ponidzia im. Józefa Mortona”. W różnych pomieszczeniach prezentowany jest dorobek kulturalny powiatu i regionu. W roku bieżącym utworzymy wspólnie z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego stałą ekspozycję skarbów kultury celtyckiej. Podobną stałą ekspozycję, przygotujemy w porozumieniu z Instytutem Geografii tegoż samego uniwersytetu. Chcemy pokazać nadnidziańskie zbiory botaniczne w tym unikalną w skali światowej roślinność Ponidzia. W budynkach gospodarczych Zespołu Szkół Rolniczych Chrobrzu tworzymy Muzeum Techniki Rolnej XIX i XX wieku.

Red. Myślę, że warto o tym przypomnieć. I jeszcze jedno. Jakie zadania realizujemy już teraz?

A.K. Siódmego stycznia w „Domu Chłopa” w Warszawie odbyła się promocja dorobku kulturalno-gospodarczego mieszkańców powiatu pińczowskiego. O tych sprawach warto rozmawiać.

Dziękuje za rozmowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com