Od północy obowiązuje cisza wyborcza
O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania tj. co najmniej do godziny 21.00 w niedzielę, 25 października br. Za jej złamanie grozi nawet 1 mln zł grzywny!
Cisza wyborcza to okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Ma być to czas, w którym obywatele, po kampanii, mogą zastanowić się, jakiego chcą dokonać wyboru.
Zakazem objęte są wszelkie wystąpienia polityczne, manifestacje, audycje radiowe i telewizyjne z udziałem kandydatów, publikacje na ich temat, czy naklejanie plakatów. Zabronione jest także publikowanie sondaży wyborczych.
W trakcie ciszy wyborczej nie wolno wieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami, namawiać do głosowania na konkretnych kandydatów i na listy. Za to grozi grzywna od 50 zł do 5 tys. zł. Największa kara – od 500 tys. zł do 1 mln zł – grozi za publikowanie w tym czasie sondaży wyborczych.
Według kodeksu wyborczego agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.
W Polsce od 1991 r. cisza wyborcza rozpoczyna się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania, a kończy się po zakończeniu głosowania (po zamknięciu lokali wyborczych). Za naruszenie ciszy wyborczej uważa się nie tylko prowadzenie agitacji, ale również wszelkie dynamiczne nośniki reklamy politycznej. Zgodnie z prawem, w czasie ciszy wyborczej mogą wisieć plakaty powieszone przed ciszą, ale nie mogą pojawiać się nowe.
Co ważne, cisza wyborcza obowiązuje także w Internecie. Nie trzeba usuwać wpisów, materiałów agitacyjnych, a także wyników sondaży przedwyborczych umieszczonych w sieci przed ciszą wyborczą – nie można jednak po jej rozpoczęciu dokonywać w nich zmian.
Złamaniem ciszy wyborczej może być nawet napisanie komentarza w wiadomościach, a nawet linkowanie lub polubienie strony kandydata na Facebook’u!




