Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Raport o stanie Powiatu Pińczowskiego za 2025 rok. Mieszkańcy mogą zabrać głos w debacie.

0 komentarzy

Podziel się książką ze swoją biblioteką – pomagaj z Różą Thun

10 maja 2012 | , | Wyświetleń: 646

8 maja ruszyła IV edycja akcji „Majowa Zbiórka Książek”. To szlachetna inicjatywa europoseł Róży Thun, która postanowiła zorganizować „Zbiórkę” na terenie Małopolski i Ziemi Świętokrzyskiej. W tym roku, po raz pierwszy, w przedsięwzięcie włączyły się gminy powiatu pińczowskiego: Pińczów, Michałów i Kije.


Każdy, kto chciałby podzielić się z lokalną biblioteką książkami ze swoich domowych zbiorów, może je przynieść do specjalnie oznaczonych punktów.  W naszym powiecie takich punktów jest kilkanaście, gdyż oprócz bibliotek w Pińczowie, Kijach i Michałowie, do akcji włączyły się wszystkie filie i oddziały biblioteczne z wyżej wymienionych gmin. Mile widziana jest dosłownie KAŻDA książka, liczy się gest i odrobinę dobrych chęci, chodzi tu przecież o dar serca – podarunek, który będzie służył innym.


– Do akcji przystępujemy po raz pierwszy, ale za to z dużym impetem. W tym roku do Majowej Zbiórki Książek przystąpiły trzy gminy, w przyszłym zamierzamy włączyć wszystkie biblioteki naszego powiatu – mówi Maciej Kmita, nowy społeczny asystent europoseł Róży Thun.



W ramach „Majowej Zbiórki Książek” odbędzie się wiele imprez towarzyszących, będą między innymi spotkania autorskie, głośne czytanie książek oraz spotkania promujące czytelnictwo. Wszystko po to, aby biblioteki były jak najlepiej wyposażone – nie tylko te duże, ale również te skromne, wiejskie oddziały biblioteczne, które potrzebują szczególnego wsparcia. Co ciekawe, akcja ma nie tylko charakter obywatelski, włączyli się w nią już ludzie kultury, nauki, sportu, a także wydawnictwa, które już po raz czwarty przekazują swoje publikacje lokalnym literackim skarbnicom. Przedsięwzięciu z ramienia województwa świętokrzyskiego patronuje dziennik „Echo dnia” oraz „Radio Kielce”.


Róża Thun darzy Pińczów szczególną sympatią. Mimo wielu obowiązków gościła tu już we wrześniu, ufundowała również wyjazd studyjny do Brukseli dla tegorocznej laureatki Nagrody Świętego Prospera. W europarlamencie gościła także lokalnych zwycięzców konkursu wiedzy „Europa to my”. Teraz, właśnie w naszym mieście, zamierza otworzyć swoje biuro parlamentarne. – Mamy nadzieję, że książki będziemy mogli zbierać także w naszym biurze, które prawdopodobnie otwarte zostanie jeszcze w maju. Czekamy na zakończenie prac remontowych i oczywiście na przyjazd pani poseł, ale już teraz zabieramy się do pracy – powiedział nam Maciej Kmita.


Zachęcamy więc do dzielenia się z pobliskimi placówkami pozycjami ze swoich domowych biblioteczek. Więcej informacji o zbiórce, a także pełną listę zaangażowanych bibliotek znaleźć można na www.zbiorkaksiazek.pl. Akcja potrwa do końca maja.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com