Serwis Internetowy Miasta Pińczów

Nida Pińczów zakończyła sezon zwycięstwem. Godne zwieńczenie jubileuszowego roku.

1 komentarz

XXXVII zjazd Stowarzyszenia na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce

9 kwietnia 2014 | , | Wyświetleń: 581

4 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym w Pińczowie odbył się XXXVII zjazd Stowarzyszenia na Rzecz Najstarszych Szkół w Polsce. 


Stowarzyszenie skupia 111 najstarszych szkół średnich z udokumentowaną historią. Jak się okazuje najstarszymi szkołami w Polsce są funkcjonujące do dzisiaj I Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku założone w 1180 roku oraz Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie założone w 1551 r. Jak powiedział podczas spotkania dr Józef Świeboda, prezes Stowarzyszenia, 4 lata później, na wzór pińczowskiej szkoły, powstała w Elblągu szkoła średnia prowadzona przez protestantów. Jest to działające do dzisiaj II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka.


Zjazdy odbywają się dwa razy w roku. Jednym ze stałych punktów spotkań jest wymiana doświadczeń edukacyjnych oraz organizacyjnych szkół należących do Stowarzyszenia.
W najbliższym czasie planowane jest wydanie monografii wszystkich placówek.






Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com