Serwis Internetowy Miasta Pińczów

IPN z nowymi technologiami w Pińczowie

0 komentarzy

Pińczowianie uczcili 84. rocznicę zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 2024 | red, pinczow.com | Wyświetleń: 1 101

W piątek 12 kwietnia 2024 roku Pińczowianie uczcili 84. rocznicę zbrodni Katyńskiej.

O godzinie 17 mieszkańcy miasta i regionu oraz przedstawiciele lokalnego samorządu zgromadzili się na “Zawięzieniu”, aby oddać hołd Polakom pomordowanym przez NKWD w 1940 roku. (Z rąk oprawców zginęło ponad 21 000 Polaków, w tym ponad 10 000 oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej).

Miasto i Gminę Pińczów reprezentował burmistrz Włodzimierz Badurak, zastępca burmistrza Beata Kita i sekretarz Marcin Kozłowski. Obecni byli również pracownicy ratusza, radni – elekci pińczowskiej Rady Powiatu, Rady Miejskiej, a także Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i proboszczowie pińczowskich parafii. Co najważniejsze – licznie przybyli harcerze i zuchy z Hufca ZHP Pińczów, strzelcy, przedstawiciele służb mundurowych – policji, straży pożarnej, więziennictwa, wojska oraz uczniowie szkół z wychowawcami.

Modlitwę w intencji pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Kijowie, Ostaszkowie i na Nieludzkiej Ziemi wygłosił ks. dziekan Stanisław Kudełka.

Uroczystości rocznicowe na “Zawięzieniu” poprowadziła Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie.

Po części artystycznej przygotowanej przez uczniów pińczowskiego LO uczestnicy obchodów udali się na cmentarz parafialny, gdzie złożono wieńce na mogile Pińczowian pomordowanych na wschodzie w 1940 roku.

O godzinie 18 w Sanktuarium Mirowskim została odprawiona Msza święta w intencji pomordowanych, ich rodzin i Polski. Koncelebrowali ją – dziekan dekanatu pińczowskiego ks. Stanisław Kudełko i gwardian klasztoru Franciszkanów OFM o. Remigiusz Balcerak.

Po Mszy św. uczestnicy zgromadzili się przed Kaplicą M.B. Katyńskiej – Golgoty Wschodu, aby przy Krzyżu Katyńskim złożyć wiązanki kwiatów i zapalić znicze.

Organizatorem wydarzenia byli – Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów, Przewodniczący Rady Miejskiej, Hufiec ZHP Pińczów oraz Muzeum Regionalne w Pińczowie.

Przypomnijmy – Kaplica Katyńska mieści się w dolnej części nieistniejącej już wieży kościelnej Sanktuarium Mirowskiego i powstała z inicjatywy Franciszkanów  OFM oraz mieszkańców Pińczowa.

Jej poświęcenia dokonał 12 XI 1995 ksiądz prałata Zdzisława Peszkowski – kapelana Rodzin Katyńskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Masz pytania? Napisz do nas:
redakcja@pinczow.com